Mladíci mají hrát ČFL a poznávat dospělý fotbal se všemi jeho aspekty

Trenér rezervního týmu Petr Janota informuje o průběhu přípravy, pozastavuje se nad budoucností mládeže a vzpomíná také na UEFA Youth League.

Trenére, jak probíhá příprava našeho rezervního týmu?

Tréninky po ukončení podzimní části sezóny jsme protáhli do 13. prosince, proto jsme mohli začít již 6. ledna. Trénujeme v domácích podmínkách na hřišti s umělým travním povrchem, v Oxygenu či na běžecké dráze stadionu na Svaté Hoře. Četnost tréninkových jednotek je 7-8 týdně a přípravné zápasy o víkendu. Zatím vše probíhá dle plánu a vyhýbají se nám nemoce i zranění. Příprava je bohužel dlouhá, protože první mistrovský zápas nás čeká až 8. března, kdy na domácí půdě přivítáme mužstvo Karlových Varů.

Jak moc jste v kontaktu s trenérem "A" týmu Romanem Nádvorníkem?

Společnou řeč a neustálý kontakt musí správné "A" mužstvo a rezerva mít, protože "B" mužstvo je servisní pro hlavní tým. V rezervě by se měli připravovat, a s dospělým fotbalem sžívat, naši talentovaní mladíci a zároveň by zde měli být zápasově vytěžováni hráči "A" mužstva, kteří momentálně nejsou v základní jedenáctce.

Fotbalisté, kteří se nedostali do kádru A týmu, trénují s vámi, je náročné zvednout jim opět sebevědomí?

Hráči, jež se nedostali do prvního týmu musí pochopit, že jen kvalitní prací v tréninku se mohou probojovat zpět na ligovou scénu. V tomto zatím nenastal jediný problém a hráči v tréninku pracují dobře.

Juniorská liga skončila, "B" tým hraje ČFL, je to pro růst mladých hráčů lepší řešení?

Konec Juniorské ligy může našemu fotbalu jen pomoci, protože v posledních letech absolutně nesplňovala původní myšlenku. Sám mám své srovnání, jelikož jsem v začátcích Juniorské ligy naše mužstvo v ní vedl. Mladí hráči potřebují hrát ČFL, poznávat dospělý fotbal se všemi jeho aspekty. Poté je pouze na nich, za jak dlouho se na dospělý fotbal adaptují. Toto již Juniorská liga nesplňovala a její úroveň byla slabá.

Když jste vedl dorost v UEFA Youth League, potkal jste spousty talentovaných mladíků, kteří nyní hrají v nejlepších ligách v Evropě. Proč se nepodařilo naším hráčům něco podobného? (Šrajn, Růžek, Laňka, Ayong, Holý, Januška...)

V Youth League jsme měli možnost potkat a sledovat nejen velká mužstva, ale i jejich talentované mladíky. To, že někteří z nich se již stali hvězdičkami evropského fotbalu, a naši mladíci, kteří se jim ve spoustě aspektech dokázali vyrovnat, momentálně trošku pokulhávají v druhé lize, přikládám celkovému problému výchovy mladých hráčů v České republice. Neumíme pracovat s hráči při přechodu z dorostu do dospělého fotbalu. V zahraničí je tento systém propracovanější a není to vždy jen o penězích. Věřím, že kluci ještě neřekli své poslední slovo, a ještě do ligy nahlédnou. Moc bych jim to přál.

Dlouho nebyla na tribunách taková atmosféra, jako když jsme hráli o semifinále mládežnické Ligy mistrů s Benficou Lisabon, proč podle vás nechodí lidé na fotbal v takovém počtu i nyní ve Fortuna:Lize?

Už jsou to čtyři roky, ale tu atmosféru si stále vybavuji. Samozřejmě, že šlo o evropský pohár a stoupající kvalitu mužstev, se kterými jsme hráli. Kluci svými výkony vyvolali velkou euforii a jezdilo se dívat i spoustu lidí nejen z blízkého okolí, ale i z poměrně velké dálky. Mládežnický fotbal je méně svázaný taktikou, je útočnější a jelikož se k tomu přidala i kvalita fotbalu, tak lidé přišli a fandili. Menší návštěvnost na Fortuna:lize je bohužel také hodně zapříčeněna i celkově negativní atmosférou okolo českého fotbalu a v naší společnosti.

V B týmu trénujete také svého syna, má to doma o to těžší, že mu vyčítáte neustále nějaké chyby z herních situací nebo mimo areál fotbal neřešíte?

Na tuto otázku není jednoduchá odpověď, protože spousta lidí mi asi neuvěří. Odpovím upřímně. Otec trenér a syn hráč je spíš těžší pozice pro něho. O fotbale se doma bavíme i hodně všeobecně, k jeho výkonům jsem kritický a jsem moc rád, že už je ve fázi, kdy dokáže své výkony sebekriticky posoudit a na svých nedostatcích chce pracovat a odstraňovat je. Ale není to jen o fotbale, zvládl maturitu, své první těžší zranění a momentálně úspěšně i studium na FTVS. Bez podpory zbytku rodiny by to však nešlo, takže manželka, dcera a rodiče nám svojí podporou vše moc usnadňují.

Jaké jsou plány s ohledem na ČFL pro druhou část ročníku?

Plány pro jarní část soutěže jsou jednoduché. Vše zlepšit! Lepší herní výkony a koncovka by nám měli přinést logicky i vylepšení postavení v tabulce, větší náročnost na hráče i jejich přiblížení k prvnímu mužstvu, což je priorita. Věřím, že hráči budou tak kvalitně pracovat, abychom své cíle splnili.

24. 04. 2024
Fotbalisté Manu Antwi a Vinny Loic Nkwinga byli ve škole All Stars School