Lukáš Pazdera: Je těžké říct, jak to se sezónou teď dopadne

Na kraji obranné řady se v zimě objevil zkušený Lukáš Pazdera. Jak vypadá z jeho pohledu individuální příprava a co si myslí o dohrání Fortuna:ligy?

Lukáši, jak se žije v karanténě?

Už mi to ani nepřijde, člověk se tomu režimu po čase přizpůsobí. Jasně, jsem omezený pohybem a aktivitami. Na druhou stranu člověk, co potřebuje, to udělá. Jinak ty omezení jsou ve smyslu toho, že nejde jít do kina nebo restaurace. Teď po třech týdnech, jestliže se to protáhne o další měsíc, tak už to člověku ani nepřijde. Navíc nošení roušky není nic špatného. V zimě, kdy jsou lidi nachlazení, by se měla nosit i normálně, třeba když je chřipka nebo nachlazení.

Co tréninkový plán, daří se ti ho držet?

Já to mám tak, že i kdyby bylo volno, tak se udržuju, abych byl nachystaný. Můžu se tak jednoduše vrátit, pokud začneme zase trénovat nebo hrát. Plán beru jako takový lejstro, jak přesně se mám udržovat.

Je na tomto individuálním tréninku něco speciálního?

Je to spíš stereotyp ve smyslu sbírání kondice a běhání.

Chybí něco, čím by se to dalo obohatit a zpestřit?

Těžko, když je na to člověk sám. Naopak v takové situaci se musí dát klapky na oči a běžet. Pestřejší je trénink na hřišti s týmem. To je zcela jiné. Jakákoli herní cvičení nutí hráče hned reagovat jinak. Takže teď to beru jako nutné zlo.

Jak vás trenéři kontrolují?

Jsme všichni online na skupině, kde nám trenéři Marek Chrobák a Peter Grajciar posílají tréninky. Většinou je teď máme na pár dní dopředu. Tím, jaká je situace, ani sami trenéři neví, kdy se začne hrát. I proto nepracujeme se žádnými dvoutýdenními plány. Všichni doufáme, že se brzy sejdeme, ale vývoj vypadá stále na tenisky a běh v terénu.

Těsně před karanténou přišla i změna hlavního kouče. Jaký byl kontakt s hlavním koučem Pavlem Horváthem?

Ta změna probíhala po skončení trenéra Nádvorníka několik dní. Petr Čuhel byl avizovaný jako záskok a čekalo se na nového. S Pavlem Horváthem jsme stihli dva tréninky. Já už jsem výměn koučů jako hráč zažil hodně a z vlastní zkušenosti vím, že všichni hráči víc zbystří a koncentrují se. Pro každého je to šance ukázat se, že do týmu patří. A ti co hráli dosud v základu, tak si zase chtějí místo upevnit. Je to prostě vždycky impuls pro další práci. Naše poslední dva jarní zápasy byly slušné a chyběly tomu jen góly. Bereme to tak, že tato změna nás může nastartovat.

Vraťme se k dosavadnímu průběhu roku 2020. Příprava proběhla velmi slibně, jenže liga pak začala se čtyřmi zápasy bez vstřelené branky. Proč se tak stalo?

Čekáme na to, kdo to gólově odšpuntuje. Chceme dát góly a získat body. Příprava a liga, to je něčem jiném. Ne nadarmo platí, že liga je liga. Když vynechám ty první dva zápasy proti top týmům, tak pak přišla Boleslav a Karviná. V zápasech to byly dobré výkony, mělo to parametry, jen chyběl gól. Bez toho se nedá vyhrát. Kdybychom v Karviné dali první branku, tak asi neprohrajem. Jenže je to kdyby. Trenér nám říká, že musíme věřit vlastnímu úsilí, musíme makat a jit dál. Ve hře je pořád hodně bodů. Nemyslím si, že bychom neměli šanci se zachránit.

Ovšem je tu ještě jedna věc související se současným nouzovým stavem. Co říkáš na spekulace ohledně ukončení ligy?

Všechno o situaci kolem Fortuna:ligy čtu ať v novinách nebo na internetu. Sleduju naši situaci i v Evropě. Za nás hráče tvrdím, že chceme hrát a chceme trénovat s nějakým cílem. Což teď zrovna nedává význam, když nevíme, co bude dál. Lidi doma i ve světě umírají a respektuju, že na prvním místě je zdraví. V tomhle smyslu je jasné, že fotbal a sportovní události se budou povolovat až na konec, což může být třeba až za dva měsíce. Jenže to může být velký problém. Je v tom tolik věcí. Na kalendář je navázaná další sezóna a nejen ta místní, ale v celé Evropě. Česko určitě nebude jako první, čeká se na další velké země, jak se rozhodnou a podle toho se bude odvíjet i naše soutěž. Dneska cokoliv říct není jednoduché.

Jaký termín může být nejzazší?

Hlavně chápu majitele, že to mají těžké. Hráči, ti si dají volno a s týmy se můžou chystat na další ročník. Pro mě je nejhorší ta nejistota. Chybí konkrétní datum, třeba, že 20. května na to jdeme. To není. V tuto chvíli je pro fotbal podstatná ekonomická složka a to si musí rozhodnout vlastníci i partneři soutěže. My budeme dělat jen to, abychom byli nachystaní, protože v případě hraní je před námi 11 kol.

A katastrofické scénáře jsou také ve hře?

No sportovně je to špatné. Když se koukneme do Anglie, tak tam Liverpool vede s obrovským náskokem, po letech může vyhrát ligu. Pro ně je to katastrofa. Takže otázka, jak ukončit sezonu, jestli se anuluje, nebo má dopadnout jinak, když nic není dohrané, je těžká. A co má být s týmy z druhé ligy. Je v tom moc variant, jak to dopadne. A všichni spokojeni nebudou. Osobně jsem v kontaktu s bývalými spoluhráči ze Zlína a Ostravy a u nich převládá názor, že už se hrát nebude. Nikdo tomu moc nevěří.