1.FK Příbram

Marek Chrobák: Hráči mají běžecký plán a jeho plnění nám posílají

Karanténa v souvislosti s koronavirem komplikuje život všem. Co to znamená pro profesionální sportovce a jak si tuto situaci musí kompenzovat ligoví hráči, to nám vysvětluje kondiční trenér 1.FK Příbram Marek Chrobák.

Marku, jak aktuálně probíhá program tréninkového procesu, když byly všechny týmy rozpuštěny do domácích podmínek. Jakými instrukcemi jste vybavili hráče? 

Kluci mají individuální plán. Mají běžeckou aplikaci s GPS, na tu nahrávají trénink a posílají nám trenérům. My je pak zpětně vyhodnocujeme. Každý den dostávají přesný běžecký plán, kolik mají uběhnout km a v jaké intenzitě.

A kolik kilometru a aktivity je v takovém běžném denním plánu?

Každý trénink je jiný. Včera bylo 4x10 min, dnes 2x25 min. Ale jde hlavně o intenzitu, která je každý trénink jiná. Například včera bylo 8 km, dnes cca 10 km. A samozřejmě denně cvičení, posilování atd. To mají hráči stejně, jako kdyby šli na trénink na hřiště. 

Když zmiňuješ tohle, jak si pomoct, když jsou zavřené posilky?

Se silovým tréninkem je to těžší, když jsou posilovny zavřené. Někteří kluci mají nějaké vybavení doma, něco jsme jim půjčili z naší posilovny. Samozřejmě plní cviky co se týče středu těla, kompenzační, stabilizační, protahovací cvičení a také cvičeni s vlastní vahou těla. 

Hráči mají za roky své kariéry určitě zkušenosti s individuální přípravou například během Vánoc. Jak může ovlivnit změna tréninkového procesu jejich fyzičku?

Fyzickou kondici to podle mého názoru nijak negativně neovlivní. Hráči měli dobrou a náročnou zimní přípravu, takže je to spíše o udržování. Výhoda to může být pro hráče po zranění, že doženou tréninkové a běžecké manko. Samozřejmě se najdou hráči, kteří jsou na tom běžecky lépe, tento typ tréninku jim úplně nevadí a naběhají o něco více než ostatní. Ale mně osobně stačí, když každý splní to, co má. 

Doporučujete hráčům i konkrétní jídelníček, nebo to necháváte na nich? 

Jídelníček úplně neřešíme. Hráči jsou profíci, váhu děláme průběžně a vědí, že kdyby někdo přišel s nadváhou, tak to pro něj bude mít negativní důsledky. Samozřejmě jsme doporučili více vitamínů, ovoce a nejdůležitější zůstat zdráv a dělat co nejvíce preventivních opatření. 

Současná situace je tak zvláštní, že s ní nikdo nemá za svou praxi zkušenosti. Co se z toho dá vzít jako poučení?

Dnes v úterý má zasedat UEFA, potom budeme vědet více, jak dlouhá pauza bude atd. Podle toho se bude odvíjet následný plán. Situace není úplně veselá, každý musí zůstat obezřetný a také ohleduplný vůči svému okolí. Zdraví je to nejdůležitější a teď každý musí udělat vše, aby se situace co nejdříve zklidnila a život se vrátil do zajetých kolejí.

Příští zápas
neděle 27.9.2020
FORTUNA:LIGA, 5. kolo
18:00h
1.FK Příbram
AC Sparta Praha
Online
Aktuálně na webu
FK Příbram TV
12. 09. 2020
Tiskovka S Pavlem HORVÁTHEM po utkání s Opavou
FanshopAkademieO2 TV
Hlavní partneři
Město PříbramJAKOFORTUNA:LIGAFORTUNANIOsport agency a.s.
Mediální partneři
Pribram.czRock RádioNáš REGION
Partneři
AmadeusCentrum podlahGet movingČeskomoravský beton, a.sDŘEVOVÝROBA WIMMER s.r.o.Halex - SchauenbergKOBERCE BRENO, spol. s r.o.Kovohutě Příbram nástupnická, a.s.Maso Brejcha s.r.o.Nábytek NovotnýPBtisk s.r.o.RH SERVIS PŘÍBRAM s.r.o.Středočeský krajSVZ Centrum s.r.o.KOSTA Příbram s.r.o.Auto Černý spol. s r.o.Taxi PříbramRozvoz čerstvé zeleniny a ovocePartnersNANOPLM+ s.r.o.AAA AUTO