01.09.2013
I.Celostátní liga U 19, 7. kolo
5:3
Ostrava vs. Příbram
Branky: 23., 52., 72. a 81. Szotkowski, 59. Ožvolda – 9. Ježdík, 50. (p) Suchan, 55. Rys
Žluté karty: Špavelko, Matěj
Rozhodčí: Peřina, Gallo, Nesrsta
Ostrava: Varga - Strakoš (83. Fojtík), Špavelko, Plesník, Helešic - Ožvolda (81. Tomšů), Matěj, Švehlík - Behan, Szotkowski, Marek (83. Neumann)
Příbram: Kočí – Ježdík, Tregler, Matějů, Holý – Baran (73. Špinar) – Rys, Suchan (81. Hušek) – Hlinka (41. Červeňák), Krstanoski (46. Michalec), Junek (88. Svojše)

Vlastními chybami ztratila Příbram U19 zápas v Ostravě

Ačkoli příbramské U19 v utkání třikrát vedly, o vítězství v Ostravě se připravily samy vlastními hrubými individuálními chybami. Za Příbram se mezi střelce zapsali Junek, Suchan (z penalty) a Rys. Ostrava měla na góly Szotkowskiho.
V sobotu 31.8. sehrála Příbram U19 další zápas 1. celostátní dorostenecké ligy. Za svým soupeřem tentokrát museli naši dorostenci jet až do Ostravy na stadion ve Vítkovicích (známý z atletické Zlaté tretry). Podmínky pro dobrý fotbal byly téměř ideální – jasno, žádné vedro a výborně připravený trávník. Zápas nezačal pro Příbram úplně optimálně. Baran svým druhým dotekem po rozehrání poslal prudkou malou domů, ale naštěstí minul vlastní branku. Byla z toho však série ostravských rohů. V prvních dvaceti minutách se bojovalo spíše mezi šestnáctkami, celý příbramský tým hrál s plným nasazením a byl rychlejší v přechodové fázi. Výsledkem předváděné hry byla vedoucí branka Příbrami v 9. minutě. Tregler poslal křižný pas na 60 metrů, který si u rohového praporku doběhl Junek, uvolnil se a poslal míč na hranici šestnáctky. Krstanoski tečí posunul míč k Ježíkovi, jenž šajtlí namířil k levé tyči – 0:1. Jednalo se o druhou střelu na ostravskou branku a byl to tedy výborný a nadějný začátek. Ve druhé části prvního poločasu přidali domácí zejména v pohybu bez míče, rychlosti a přesnosti svých kombinací i účinném dohrávání osobních soubojů i za cenu faulu nebo rizika zranění (toto zdobilo většinu dosavadních soupeřů Příbrami). Překvapivou slabinou hostů bylo i zahrávání jejich vlastních rohových kopů. Už ten první v 23. minutě znamenal vyrovnání průběžného stavu. Proti třem příbramským obráncům zůstali na půlce tři ostravští útočníci a nikomu dalšímu z hostů se nechtělo stáhnout a být připraven bránit (nezafungovalo týmové myšlení). A za liknavost následoval trest. Po rozehraném rohu přešla Ostrava do bleskového protiútoku čtyři na tři, na jehož konci po přihrávce Marka zakončoval z 16 metrů Szotkowski; jeho střela se otřela o vracejícího se Treglera, zamířila do protipohybu Kočího – 1:1. Baníkovci i nadále volili týmové a jednodušší řešení situací přihrávkou nebo nekompromisním odkopem, zatímco příbramští hráči šli do individuálního řešení, které proti pohyblivému týmu nemělo naději na úspěch a spíše tím ohrožovali vlastní branku. Ve 28. minutě přišel Matějů o míč na hranici velkého vápna, ale gólovou šanci Ostravy stačil Baran zmařit. V 31. minutě měli hosté další „tutovku“ – první střelu odvracel na brankové čáře Tregler a druhá jen těsně minula levou tyč. Po Hlinkově ruce kopali domácí přímý kop z 18. metrů, ale netrefili branku. Druhý poločas začal pro Příbram stejně dobře, jako ten první. Ve 49. minutě se dostal Junek sám před brankáře Vargu, míč už mířil do sítě, jenže ostravská obrana stačila zasáhnout na brankové čáře a byl z toho jen rohový kop. V 50. minutě se Příbram znovu dostala do vedení. V pokutovém území byl faulován Rys a nařízenou penaltu proměnil Suchan střelou k tyči – 1:2. Jenže ihned po rozehrání přišel první příbramský zkrat. V 52. minutě, po malé domů, Kočí otálel s odkopem tak dlouho, až na poslední chvíli a v tísni trefil blokujícího ostravského útočníka. Domácí okamžitě dostali Příbram pod tlak a po nedůrazné příbramské obraně zamířil Szotkowski z 16 metrů po zemi k pravé tyči; Kočí na střelu nedosáhl – 2:2. V 54. minutě Suchan při kličce přišel o míč a Szotkowski byl blízko hattricku, ale při zakončení svého samostatného nájezdu uklouznul a Kočí mohl úspěšně zasáhnout. Po třetí a naposledy šli hosté do vedení v 55. minutě. Baran zachytil odkop Ostravy, bez váhání našel vlevo Junka, ten poslal po zemi míč před branku a Rys skluzem u zadní tyče rozvlnil ostravskou síť – 2:3. Jenže hosté se z vedení opět dlouho neradovali. V 59. minutě dala Příbram hodně prostoru Szotkovskimu, nevystoupila proti němu a nechala ho vystřelit z hranice šestnáctky. Na jeho střelu metr od levé tyče Kočí vůbec nezareagoval – 3:3. Málo vídanou chybou na této úrovni daroval Matějů domácím vedení. V 72. minutě zbytečnou a pomalou malou domů přesně na nohu rozběhnutého Ožvolda ho vyslal do samostatného nájezdu na Kočího. Ačkoli Kočí stačil míč zbrzdit, ten se obloukem přes něho dostal a skončil až za brankovou čárou – 4:3. Chvíli po svém nástupu na hřiště měl Špinar na noze vyrovnání. V 75.minutě dostal od Junka skvostnou přihrávku po zemi před prázdnou branku, ale z metru, zcela sám, trefil jen tyč! Obrat v utkání završila Ostrava v 81. minutě, když nedůrazná příbramská obrana nechala těsně před branku zakončit, opět koho jiného, Szotkowskiho – 5:3. Příbram tak ztratila dobře rozehraný zápas a vítězství svému soupeři, byť velmi kvalitnímu, prakticky sama darovala množstvím hrubých individuálních chyb. Ostrava určitě byla k poražení (na rozdíl od Olomouce). Varující je zejména 11 obdržených branek v posledních dvou zápasech. Bez týmového a kolektivního pojetí hry, nasazení, důrazu a agresivity v osobních soubojích to asi proti těm nejlepším nepůjde. Ve středu 4.9. mohou příbramské devatenáctky složit reparát – doma hrají s Plzní. Věřme, že se jim to podaří. Statistika zápasu: Střely na branku = 9:8, Střely mimo branku = 2:3, Rohy = 6:4, Fauly = 16:8, Ofsajdy = 4:2. Komentář trenéra Ostravy R. Helštýna (zdroj: web stránky Ostravy): "Sobotní zápas hodnotím pozitivně. Byli jsme lepším mužstvem v utkání proti zatím nejfotbalovějšímu soupeři. Přestože jsme třikrát prohrávali, vždy jsme byli schopni srovnat a nakonec zaslouženě zvítězili. I když šancí na obou stranách bylo několik a zápas mohl skončit i naopak... Pozitivně nemůžu hodnotit řešení a proměňování šancí a opakující se chyby při obdržených brankách."